גן לאומי ארבל

תוכן עניינים

המצוק החד של הר ארבל הוא אחד מציוני הדרך המובהקים של הגליל העליון. הוא ניצב איתן אל מול כינרת והרי הגולן וצופה אל עבר הנוף המפעים ביותר בארץ. בין שאתם מטיילים בגליל התחתון או בגליל העליון, ובין שאתם סובבים את הכינרת או מטיילים בשבילים של בקעת גינוסר, אתם לא יכולים לפספס את הענק הגאה הזה שעומד על משמרתו ושומר על האדמה, על הנוף, על הטבע וגם עליכם המטיילים.

 

מצוק ארבל

מפת הגעה למצוק ארבל

 • כניסה: בתשלום.
 • שעות פעילות: 8:00-17:00 (שעון קיץ) | 8:00-16:00 (שעון חורף).
 • מרחק נסיעה מטבריה: 9.3 קילומטר (כ-14 דקות נסיעה ברכב).
 • עונה מומלצת: סתיו, אביב, חורף וקיץ (בשעות הבוקר).
 • נקודות תצפית: 3.
 • מסלולי טיול: 4.
 • שבילים מונגשים: חלק.
 • קישור הגעה בגוגל מפות: לחצו כאן.

 

שמורת טבע ארבל

גן לאומי ארבל הוא אחד ממקומות הטיול היפים ביותר בצפון. לא רק הגן הלאומי אלא גם שמורת הטבע הסובבת אותו הם אוצר בלום של טבע פראי בראשיתי, היסטוריה סוערת ומרגשת ונופים שאין כדוגמתם בארץ.

 

הגעה

כדי ליהנות מיום טיול בהר ארבל, כתבו בווייז (Waze): גן לאומי ושמורת טבע ארבל. האפליקציה תוביל אתכם לכאן מכל מקום בארץ.

 

עלות כניסה

הכניסה לאתר למנויי מטמון מתאפשרת בחינם. למי שאיננו מנוי, דמי כניסה למבוגר הם 22 ₪, לילד 9 ₪, לסטודנט 19 ₪ ולאזרח ותיק 11 ₪ (דמי הכניסה עשויים להשתנות ומומלץ לוודא שהם נכונים באתר של רשות הטבע והגנים).

 

שעות פעילות

האתר פתוח בכל ימות השבוע מהשעה שמונה בבוקר ועד ארבע אחר הצוהריים (בשעון חורף) או עד חמש אחר הצוהריים (בשעון קיץ).

העונות המומלצות לטיול בתוך שמורת ארבל הן עונות המעבר ועונת החורף. בקיץ מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות בגלל עומסי החום האופייניים לאזור בצוהרי היום.

 

שמורת ארבל

 

שמורת ארבל

המטיילים בשמורה יכולים ליהנות ממסלולי טיול בדרגות קושי שונות, מנקודות תצפית יפהפיות, משרידים ארכאולוגיים מרגשים ומהיסטוריה ארץ-ישראלית אופיינית שחיה ונושמת בכל סלע ובכל שביל. גן לאומי ארבל מזמין אתכם להתרגש מהיופי של הזריחה, מהקסם של השבילים, מהעושר של החי והצומח ומהעתיקות של המצוק המפורסם ביותר בארץ. הינה כל מה שאתם צריכים לדעת עליו.

 

היסטוריה של המקום

הר ארבל טובל לא רק בנופים מרהיבים אלא גם בהיסטוריה עשירה. היישוב ארבל עתיק למדי. שמו נזכר לראשונה בספר יהושע בהקשר של מלחמות, קרבות ומרי, וזה לא מפליא. בבטן מצוק ארבל חצובות מערות רבות, חלקן טבעיות וחלקן מלאכותיות. מערות אלה שימשו מקום מסתור ללוחמים בני המקום לאורך התקופות.

בתקופת מרד החשמונאים בסלווקים בשנת 161 לפנה"ס נמלטו תושבי היישוב ארבל למערות המסתור בזמן המצור של המצביא הסלווקי. בשנת 38 לפנה"ס לאחר שהרומאים המליכו את הורדוס על יהודה וארץ ישראל, החלו מרידות של התנגדות בכל חלקי הארץ. גם תושבי ארבל והסביבה השתתפו במרי ההתנגדות להורדוס וחלקם אף התחבא במערכות המסתור. למגינת ליבם הורדוס לא נבהל מהמצוק המאיים וחייליו צרו על המסתתרים במשך חודשים רבים עד שתפסו אותם בעזרת מתקני לחימה משוכללים. בשטחי הגן הלאומי תוכלו למצוא שחזור של מתקני הלחימה האלה.

גם בתקופת המרד הגדול ברומאים שימשו מערות המסתור של מצוק הארבל את המורדים והפעם בסיועו של מפקד הגליל יוסף בן מתתיהו שמספר על כך בזיכרונותיו.

לאורך כל תקופות ההיסטוריה העתיקה הר ארבל הוא סמל למלחמה על החירות ואות ומופת לגבורה. מטיילים רבים שצועדים בשבילים המאתגרים אל מערות המסתור מבינים את העוצמה של המצוק הענק והגאה הזה ומתרגשים לנוכח ההיסטוריה העשירה שלו.

 

תצפית בהר ארבל

 

3 הצעות מעניינות לטיול בשמורת טבע ארבל

שמורת טבע ארבל מציעה למטיילים שלושה מוקדי עניין עיקריים – תצפית מראש המצוק אל עבר בקעת גינוסר, הכינרת והרי הגולן, מצודת ארבל ומערות המסתור ובית הכנסת העתיק בארבל:

 1. תצפית מראש המצוק – במועדים מסוימים בתחילת האביב ובקיץ רשות הטבע והגנים פותחת את גן לאומי ארבל בשעת הזריחה ומזמינה מטיילים לשבת על ראש המצוק, לצפות בשמש שעושה את מסע הבוקר שלה מעל הרי הגולן והכינרת וליהנות מהשקט המופלא שנלווה למסע הזה. על צוק ארבל יש שלושה מצפורים מוסדרים, והם – מצפור החרוב, מצפור אל מול כינרת ומצפור הר ניתנאי שהשביל אליו מונגש. המטיילים יכולים להתמקם במצפור האהוב עליהם ולהתענג על היופי הנשקף ממנו.
 2. מצודת ארבל ומערות המסתור – הדרך אל מערות המסתור איננה קלה, להפך – היא מאתגרת ולא מתאימה לילדים קטנים. מסלול הר ארבל מוביל אתכם למערות במדרגות, ביתדות ובכבלים שהותקנו לאורכו. בחלק מהמערות תמצאו בורות מים, אזורי מגורים ואף מדרגות חצובות. כל הממצאים מעידים על השהות הארוכה של המורדים שהסתתרו במערות ועל הווי החיים שהם יצרו לעצמם בתקופת המצור של הורדוס.
 3. בית הכנסת העתיק בארבל – שרידי בית הכנסת של היישוב העתיק ארבל נמצאים בתחום שמורת הארבל מצפון למושב ארבל. בית הכנסת ששימש את בני היישוב העתיק בתקופת הבית השני, כולל ממצאים מימי הבית השני אך גם מהתקופה הרומית, התקופה הביזנטית ומהתקופה הערבית הקדומה. ביקור באתר בית הכנסת הוא חוויה של ממש בעיקר בזכות השלטים מאירי העיניים המוצבים במקום ומזכירים לנו פנינים מההגות היהודית העתיקה.

 

4 מסלולי טיול מומלצים בהר ארבל

שמורת הר ארבל מציעה מסלולים רבים ומגוונים למטיילים בכל הרמות ובכל הגילים, ואתם לא צריכים להתאמץ כדי למצוא אותם. טיול בהר ארבל יכול לכלול מסלולים מעניינים נוספים:

 1. מסלול קצר מתאים לילדים (כשעה) – אם אתם בשמורת הר ארבל עם ילדים, המסלול הקצר יכול לעניין אתכם במיוחד. המסלול מוביל אל מעיין הארבל דרך נחל איתן, פריחה צבעונית ונוף משגע. אורכו 300 מטרים ומשכו שעה ואפילו פחות.
 2. מסלול מעגלי מתאים לילדים מונגש בחלקו (כשעה) – אם אתם חושבים על הר ארבל מסלול מעגלי, אתם יכולים לנסות את מסלול המצפורים. אורכו כקילומטר בלבד ומשכו כשעה. הוא מתאים לילדים בגילים שונים אך מונגש רק בחלקו.
 3. מסלול בינוני (כשלוש שעות) – טיול למבצר המערות (עלול להיות מאתגר לילדים), אורכו שני קילומטרים ומשכו כשלוש שעות.
 4. מסלול מאתגר (כחמש שעות) – למטיילי ההארד-קור שביניכם ממתין הטרק הארבלי המאתגר. אורכו שישה קילומטרים ומשכו כחמש שעות, אך הוא פתוח למטיילים רק בשעות הבוקר ואיננו מומלץ לילדים קטנים.

 

טיול טרקטורונים באזור הר ארבל

 

אטרקציות באזור הר ארבל

אם אתם באזור ומתכננים לקפוץ לגן לאומי ארבל, עשו זאת לאחר שתתנסו ברכיבת שטח מאתגרת בטרקטורונים ורייזרים עם צוות שטח גלילי, מומחים למסעות שטח בגליל העליון והתחתון, בכינרת ובעמקים.

כך תוכלו להכיר את אזור הר ארבל מזווית קצת אחרת, עם אדרנלין שוצף בדם וחוויה שלא תישכח.

יום מושלם בגליל העליון עם התנסות שטח רוויית אדרנלין לכל המשפחה, אז בדרך להר ארבל קפצו אלינו; אנחנו נסדר לכם טיול שטח גלילי אמיתי.

שתפו את הכתבה עם חברים
הזמינו עכשיו את ההרפתקאה הבאה שלכם

צאו לחווית שטח בלתי נשכחת, השאירו לנו הודעה ואחד ממדריכי השטח שלנו יחזור אליכם בהקדם עם כל המידע לטיול הבא שלכם

רוצים להזמין? או לשאול שאלה?
מלאו פרטים ונציגו יחזרו אליכם בהקדם
או לחצו: